dentista 3 - operace

Terapie Vector, to je metoda, kterou jsem si zvolila. Prý šetrnější, a rozhodně bez zašitých dásní. Ale vše popořádku.

Nejprve jsem tedy byla odeslána k paradentoložce, abych se vyhnula drastickému zásahu v dutině ústní. Vzala mi stěry na bakterie a domluvily jsme se na terapii (léčbě) pomocí vectoru, která sice není hrazena ze zdravotního pojištění, ale určitě stojí za úvahu. Já se rozhodla prakticky okamžitě. Horní i dolní dáseň najednou, žádné řezání, žádné stehy. Je pravda, že za ty penízky nemáte vůbec jistotu, jestli tato terapie pomůže, je to jako koupit si los (hodně drahý los ☺), ale i tak to za zkoušku určitě stojí.
Tedy čekala jsem na výsledky stěrů měsíc, kdy mi byla určena ta správná antibiotika, a 3 měsíce na tuto terapii. Musím říct, že jsem se na ní velice těšila. Zběžně jsem věděla, co mě čeká, a čekala jsem to tedy mnohem příjemnější, než to ve skutečnosti bylo.

Dostala jsem asi 20 injekcí do dásní, aby bylo vše dobře znecitlivěno, a musím říct, že jsem si myslela, že toto bude nejnepříjemnější ze všeho. Zabralo to celkem rychle, i když chvílema tato terapie byla velice nepříjemná. Je to zásah do organismu, tak šok organismus skutečně dostal, vyznačující se velkými záškuby v ústech (ale až po skončení terapie, což je fajn). Injekce odezněly asi po 2 hodinách, ale o tom později.

Tedy nejprve se čistily kanálky zubů i kořeny zubů pomocí laseru, což zase tak nepříjemné nebylo. Následovalo ruční čištění a nakonec vector, který je vlastně na bázi ultrazvuku. Tam už to bylo poněkud citlivější, ale dalo se to vydržet. Ke konci to bylo ale hodně nepříjemné, to už vám organismus prostě dá vědět, že je zásah velký. Poté následuje čištění mezizubních prostorů mezizubním kartáčkem, a musím říct, že vždy je to nepříjemné, když vám to dělá někdo jiný, a po celkové proceduře, kdy vás bolí celá pusa, to je hodně nepříjemné. Naštěstí to máte brzy za sebou, a šup do lékárny pro prášek proti bolesti a vyzvednout antibiotika.

Celá procedura trvá zhruba 1,5 - 2 hodiny, což zase není tak mnoho. Určitě jste rádi, když přijedete domů, a řídit auto se fakt po tomto nedá, tak jste rádi, že vás někdo odveze. Naštěstí mám rodinu i hodné kamarády, tak jsem odvoz tam i zpět měla zajištěný, a byla jsem za to moc ráda. Podstupovala jsem to na dušičky, a opravdu se mnou tam byli všichni svatí ☺.

Druhý den to bylo ještě trošku citlivější, nedalo se moc jíst, takže polívčičky a jogurty to jistily, ale večer se už dalo trošku kousat, a další den už to bylo v pohodě. Trošku citlivější, ale dalo se jíst už i jablko a další ovoce (maso samozřejmě nejím), tak to bylo v pohodě. V lednu jdu ještě na kontrolu, ale snad to bude v pořádku. Po zhruba 6 týdnech se teprve uvidí, zda to zabralo či nikoliv. Tak v průběhu ledna zase napíšu pár řádků o tom, jak to pokračuje.