domácí chléb


suroviny: 300 g žitné hladké mouky, 30 g oleje, 30 g octa, 20 g soli, 1 kostka čerstvého droždí, 2 lžičky celého kmínu, 1 lžička drceného kmínu, voda, 1 lžička cukru, hladká pšeničná mouka

za 3 hodiny hotový

Připravíme si váhu a větší mísu.

Připravíme si ocet, olej, obě mouky, sůl, kmín

Do hrníčku dáme trošku vlažné vody a sůl.

Mísu dáme na váhu, nasypeme 300 g žitné mouky, na levý okraj 30 g oleje, na pravý okraj 30 g octa (tyto suroviny nesmí přijít do styku s droždím), doprostřed uděláme důlek, rozdrobíme droždí. Na vnějších okrajích, kam jsme dali olej a ocet, rozsypeme kmín mletý i celý rovnoměrně.

Droždí zalijeme trochou vlažné vody , přidáme lžičku cukru a necháme vzejít kvásek.

vyběhlý kvásek po cca 15 minutách - záleží na okolní teplotě, čím tepleji, tím rychleji vám vyběhne

Do kraje vlijte slanou vodu a rukou proděláváme rukou, přidáváme postupně vlažnou vodu, dokud nevznikne řídké těsto. Každá mouka jinak saje, proto poměr vody musíte odhadnout. Musí vám vzniknout hustší těsto, trošku hustější než na palačinky. Musí se vám táhnout, a přesto trošku stékat.

Přikryjte utěrkou a nechte kynout cca 20 minut.

Po částech přisypáváme hladkou pšeničnou mouku a obracíme rukou lehce (jak na to vezmete vařečku nebo cokoliv jiného, než svou vlastní ruku, dostanete na zadek !!!) Těsto překádáme do doby, kdy přestane lepit. Necháme přikryté utěrkou cca 30 minut.

těsto před odpočinutím po uhnětení rukou - k odpočinku

hotové těsto opět prokládáme, asi 10 minut

Uděláme šišku (nebo kouli - podle toho, jakého tvaru chléb chcete mít) na pomoučeném válu, a necháme na pomoučeném (pšeničnou hladkou moukou) plechu, přikryjeme utěrkou. Můžeme chvíli vystavit na sluníčko, získáme tím do chleba vitamín D, který posiluje imunitu. Necháme kynout cca 30 minut.

Odkryjeme, uděláme křížek na povrchu chleba.

Zapneme troubu na 225 °C, dáme do trouby hned po jejím zapnutí, a pečeme odkryté cca 45 minut. Když je hotový, po poklepání zvoní (duní). Upečený chleba potřeme (troška vody, lžička octa, špetka soli) a zaprášíme hladkou pšeničnou moukou (potírat a zasypávat nemusíte, pokud nechcete, já to tak dělám).

Položíme na mřížku a necháme vychladnout aspoň 2 hodiny, jinak se strhne (při krájení).

PŘEJI VÁM DOBROU CHUŤ S TÍMTO BOŽÍM DAREM