když je něco jinak

Ráno se vzbudíme, slyšíme zpěv ptáků, šumění listů stromů, a chceme vstát z postele, ale ono to není tak jednoduché. Toto přesně zažívá má kamarádka, která má RS už mnoho let. Někdy má dny, kdy z postele vstát prostě nemůže. Mnoho lidí řeší své vlastní problémy, problémy s láskou, s penězi, ale to nejpodstatnější je naše zdraví. Vždy si řekněte, že někdo je na tom ještě hůře, než vy sami. Jsou lidé, kteří nemají práci, a dali by cokoliv za to, aby měli zrovna práci vaší, do které se vám vůbec nechce. Jsou lidé, kteří vyměnili by vaší nechuť vstát do práce za to, aby mohli vstát z postele a jen tak se projít po svém pokoji.

Zpět ale k mé kamarádce. Kdysi dávno mi vyprávěla, jak naráží do všeho, neumí zhodnotit, kde končí dveře, každý schod je pro ni jinak veliký, i když jsou vlastně stejné. Jak jí padá vše z ruky, aniž by to chtěla. Prostě má takové dny. Většina lidí se jí posmívala, aniž by věděli, co jí ve skutečnosti trápí. Říkali jí nemotoro a jí to velice trápilo.

Lidé s RS toto občas zažívají, ne vždy, ale mají takové chvilky. Stejně jako má kamarádka. Časem se to naučila přehlížet, věděla, že lidem nemůže nic říct, protože jí nenaslouchají. Nevidí, jak je to občas složité, když nedokážete správně regulovat své vlastní tělo, jak si tělo občas dělá, co chce, a mozek vysílá signály někdy dříve, někdy hodně později, než by měl. Lidé s touto diagnózou dlouho nemusí nic takového pociťovat, dříve nebo později však nějaké takové chvilky zažijí. Možná se to jednoho dne bude týkat i vás, nebo vašich blízkých. Mějte proto respekt k těmto lidem, kteří chtějí také žít jako normální zdraví lidé. Posměšky skutečně nejsou na místě, stejně jako soucit. Každý z nás máme svou vlastní cestu, své trápení, vám se také nikdo nesměje, když se vám něco nepovede. A těmto lidem se prostě občas něco nepovede, aniž by chtěli. Opravdu milují život a snaží se ho žít důstojně, stejně jako lidé jakkoliv postižení, stejně jako lidé zdraví. Zdraví možná vám bylo dáno, ale pamatujte, že nastane den, kdy může být vše jinak. Během jedné hodiny, minuty, možná sekundy. I když pečujete o své zdraví, nikdy nevíte dne ani hodiny, kdy se to může změnit.

Apeluji tedy na vás všechny, abyste byli vůči těmto lidem ohleduplní, brali je jako zdravé lidi, kterým se snad čas od času jen něco nepodaří. U kterých je prostě něco jinak. Děkuji vám všem, pokud jste dočetli až sem, a vzali si z toho to nepodstatnější, tedy respekt k bojovnosti těchto lidí, protože bojují každým dnem o štěstí a místo mezi vámi. Ano, jsou to velcí bojovníci, protože bojovat s nepřítelem, konkurencí, je jednoduché, ale bojovat s tím, co nemůžete uchopit, to už si žádá velkou dávku odvahy a uznání.