sen č. 42

 Bydlím v pěkném malém baráčku, který jsme si nechali s manželem postavit. Fasádu má žlutou jak polední slunce, okna i dveře plastová se vzorem dřeva. Okolo domu je zahrada, která je osázena ovocnými stromy, kousek od domu skalka. Právě vyšel manžel ze dveří. Hned jsem na něm poznala, že má opět špatnou náladu.

Není také divu, máme dvě malé děti, chlapce a dívku ve věku asi tří až čtyř let, a dům pochopitelně na hypotéku. Manžel je zřejmě bez práce, protože následuje hádka kvůli financím.

Ptám se ho, co mu zase přelétlo přes nos, a on říká, že opět nemáme žádné peníze. Jako bych za to mohla já. Vyčítá mi, že jsem chtěla nový barák se zahradou a bazénem, přitom by nám i nějaká barabizna stačila. Nebo jsme mohli zůstat bydlet v paneláku, a takové problémy bychom neměli.

Nenechám si nic líbit a ihned spustím, že kdyby si našel práci, byli bychom na tom lépe, nežili bychom z ruky do úst a měli bychom na hypotéku i půjčky.

Reaguje výbuchem vzteku, a začíná se obhajovat, že práce nikde není. Říkám mu, že kdyby chtěl, práci by našel. A že stejně může za to, že ho propustili z práce. A pokud by se hodlal snížit i na jinou pozici než na pozici ředitele, tak by práci našel hned. Řekl, ať si práci najdu já, on že bude doma s dětmi, a pak si můžeme promluvit. Reaguji, že práci mám, že podnikám z domova i při dětech, lítám kolem něho, uklízím, vařím, peru, žehlím, a že vše táhnu sama. On se nezmůže na nic jiného, než sedět před televizí nebo počítačem, a že kdybych nepracovala, neměl by se na internetu na co koukat. Místo toho by si mohl začít hledat práci, na internetu je přeci mnoho nabídek, i kdyby to znamenalo odjet na nějaký čas od nás a pracovat mimo své bydliště.

Naštval se a odešel.

Mně se ale po této naší hádce přestalo dařit, klienti se neozývali a já propadala depresím. Neměli jsme ani na hypotéku, natož na další půjčky. Zpozdili jsme se se splátkou a hned nám přišel dopis s upomínkou.

Dlouho se nám nedařilo, přišel exekutor a obstavili nám náš dům. Neměli jsme kam jít. Rodina se k nám otočila zády, kamarádi jakbysmet. Byli jsme na vše sami. Ale zůstali jsme spolu, a snažili se vše řešit. Ale manžel přesto nechtěl o práci ani slyšet, prý nebude dělat za pár korun. Já s ním i přesto zůstala.