VAJEČNÁ TLAČENKA


Snadné, rychlé, chutné:

Na tlačenku si připravíme nejdříve formu, do které tlačenku dáme vychladit. Já používám formu raka, někdy podkovy, na stole to vypadá velice dobře. Formu nevymazáváme, ale dáme do ní balící fólii tak, aby byla i přes okraje. Pak po vyklepnutí odstraníme jen fólii a nemáme zbytečné starosti s přilepením.

Na tlačenku si připravíme:

6 vajec, 1 menší cibuli, hrášek s mrkví (stačí cca 150 g), 200 g salámu, nejlépe točený slovenský, můžete i jiný měkký salám, 250 g majolky, želatina (můžete koupit přímo na tlačenku, ale postačí kterákoliv na moučníky), masox, 4 sladkokyselé okurky.

Vejce oloupeme a nakrájíme na kostičky, hrášek nekrájíme, jen mrkev, pokud nekoupíte již krájenou v plechovce (já kupuji většinou baby mrkev s hráškem - vše sterilizované, nemáte s tím pak tolik práce), salám nakrájíme na kostičky, cibuli na jemno, okurky na kostičky (lák z okurek si ponechte, budete ho ještě potřebovat).

Vše dáme do mísy a přidáme celou majolku. 150 ml vody necháme projít varem na plotně, přidáme masox, necháme ho rozpustit, a postupně přimícháváme želatinu (celou, tedy 1 sáček), Povaříme je krátce za stálého míchání, odstavíme z plotny a přilijeme tam 150 ml láku z okurek (čím ostřejší okurky, tím pikantnější budete mít tlačenku. Pokud máte méně než 150 ml láku, dolijte vodou do tohoto objemu. Promíchejte a vlijte na suroviny s majolkou. Řádně promíchejte, a vlijte do připravené formy. Dejte do ledničky vychladit formu s obsahem na tlačenku na cca 2 - 4 hodiny (já většinou nechávám 4 hodiny, je pak dobře tuhá a hotová). Po této době vyndejte z ledničky, překlopte na talíř nebo prkénko, sundejte fólii a můžete podávat.

Co nespapáte hned, můžete vrátit do ledničky. Tlačenka u nás většinou dlouho nevydrží, protože se hned na ní všichni sběhnou jak mlsné kozičky na lupení, ale vydržet by vám měla zhruba 3 dny, tedy pokud čekáte následující den návštěvu a chcete se blýsknout, klidně si ji připravte den předem a další den podávejte.

Můžete k ní servírovat rohlík nebo housku (u nás se většinou jí jen tak, bez ničeho.

Přeji vám dobrou chuť. A propo, není na tom co zkazit, dokáže ji uklovnit skutečně každý.