vyrobte si sošku

Sošku andílka si může udělat každý z vás. Není to zase tak složité, ale musíte být pečliví.

1) připravíte si sádru a formu andílka, první den více nepotřebujete - sádru použijte bílou nebo uměleckou. Smíchejte ji s teplejší vodou, aby Vám rychle netvrdla. Řádně ji promíchejte a nechte chviličku odstát. Neměla by vykazovat cucíky ani bublinky. Pokud budete vyrábět sošku starobylou, nemalovanou, pak naopak jsou bublinky ku prospěchu, ale na malované je to špatně. Sádra musí mít konzistenci tekutější kaše.

2) Vylijeme formu a necháme vytvrdnout. Dokud je teplá, nechte ji ve formě. Vyndejte ji až když je na omak sádra studená. Rozehřejte troubu na nejvyšší teplotu a nechte vypálit cca 1 hodinu (větší odlitky déle)

3) vyndejte a nechte aspoň 48 hodin pořádně prozrát.

4) vezměte si pilníček a dopilujte nesrovnalosti, hlavně zespoda sošky

5) připravte si šelak a technický líh. Tato směs dodá sošce porcelánový vzhled a bude odolnější proti nárazu, a tím také rozbití. Šelak si namočte do technického lihu, zamíchejte a nechte alespoň 2 dny odstát. Krásně se Vám rozpustí. Na 200 ml technického lihu budete potřebovat 100 g šelaku.

6) Jakmile se Vám šelak rozpustí, vezměte štěteček a natřete sošku šelakem, jako byste ji lakovali. Šelak se nanáší minimálně 3x. Každou vrstvu nechte zaschnout.

7) nechte sošku odpočinout do druhého dne, připravte si akrylové barvy. Nejlepší jsou akrylové barvy na svíčky, ty po zaschnutí nepouští barvu ani na dešti, a sošku můžete v průběhu let otírat i vlhkým hadříkem. Malujeme v 1 - 3 vrstvách, podle potřeby a zvolené sytosti barev.

8) Do hodiny máte malbu zaschnutou a můžete sošku dát na připravené místo.