vyrobte si svíčku

Mnozí mě žádáte, zda byste si nemohli vyrobit sami svíčku, jaký postup zvolit. 

Nejprve budete potřebovat formu, vosk, adetiva (nebo již nakombinovaný), knot, hrnec, plechový hrnek, špejli, horkovzdušnou pistoli nebo pánvičku, barvy do svíček a vůni, gumičky a pinetky (nebo kovovou malou špejli).

Když máte tyto věci, můžete začít s výrobou.

Nejprve dejte čistý vosk (včelí vosk, parafín, palmový vosk... - prostě jaký máte) s adetivy do plechového hrníčku. Připravte si špejli na míchání k ruce. Tento plechový hrníček vložte do hrnce s vodou, budete tedy rozehřívat ve vodní lázni. Určitě nedoporučuji stavět na plotnu bez vodní lázně, protože byste vosk přehřáli a mohl by začít hořet, navíc by výsledná svíčka nepřinesla žádné potěšení, spíše naopak. Adetiva dáváte proto, abyste zamezili chybám ve výsledné svíčce. 

Jakmile se vosk začne rozpouštět, můžete do něho přidat barvu, ale určitě volte barvy určené do svíček. Přikápněte několik kapek vůně, zamíchejte a nechte vše rozpustit. Mícháním si můžete zkrátit čas rozpuštění vosku.

Mezitím si připravte formu, změřte knot, nechte ho o cca 3 cm delší namočte do vosku a umístěte do formy. Formu zavřete a zajistěte gumičkami. Knot uchyťte do pinetky (tu vyrobíte tak, že dáte dva kousky špejle k sobě a na obou koncích stáhnete gumičkami - pak stačí jen rozevřít a umístit knot), nebo použijte kovovou malou špejli, propíchněte s ní knot a napněte ho. Dole je třeba knot ohnout, abyste poté měli na svíčce co zapalovat. 

Nalijte pomalu vosk, nespěchejte, nebo tam budete mít bublinky. Bublinky se vám mohou vytvořit i ve chvíli, kdy vosk nebude mít alespoň 60°C. 

Jak vosk chladne, smršťuje se a je třeba ho do formy dolévat. Jakmile se již nepropadá, můžete uložit na půl hodiny do ledničky, nebo nechat zcela vytuhnout na pracovní desce. 

Ještě formu neotvírejte, následuje začištění. Abyste neměli na spodu svíčky deformace, můžete použít buď horkovzdušnou pistoli a rozfoukat spodek svíčky, nebo použít těžší pánev a krouživými pohyby spodek uhladit. Zbude vám ale na pánvi přebytečný vosk, který je třeba ještě za horka vytřít ubrouskem. Dejte opět na chvíli do ledničky. 

Opatrně vyjměte z formy, zastřihněte knot, pokud je moc dlouhý, a máte hotovo. Pak stačí jen zapálit a vyslovit přáníčko. 

Ručně vyrobená svíčka je lepší pro přáníčka, protože do ní ten, kdo ji vyrábí, tedy i vy, dává svou energii, a tím posiluje vaše přání.